X

Koœciół pokoju w Œwidnicy

Koœciół Pokoju pw. Trójcy Œwiętej w Œwidnicy – zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończšcego wojnę trzydziestoletniš. Należy do œwidnickiej parafii Koœcioła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę œwiatowego dziedzictwa UNESCO. Od 7 marca 2015 jest siedzibš biskupa

Œwidnicki Koœciół Pokoju był jednym z trzech Koœciołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Œlšsku. W księstwach tych wszystkie koœcioły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do koœcioła katolickiego. W księstwach będšcych we władaniu Piastów Œlšskich, w większoœci ewangelików, wszystkie koœcioły mogły pozostać protestanckie. Koœciół Pokoju wybudowali œlšscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Œlšsku trzy œwištynie protestanckie. Miał to być gest tolerancji, ale i tak ustanowiono utrudnienia dla ewangelików. Ich budowa była ograniczona wieloma warunkami: koœciół musiał być lokowany poza murami miasta, oddalony od nich na odległoœć strzału armatniego, nie mógł mieć dzwonnicy, nie mógł posiadać szkoły parafialnej, nie mógł mieć bryły przypominajšcej koœciół, musiał być zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny), okres budowy nie mógł przekroczyć 1 roku. Wczeœniej zbudowano koœcioły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Koœciół w Głogowie runšł w 1654, póŸniej został odbudowany, a ostatecznie spłonšł w 1758. Koœciół w Jaworze stoi do dziœ. Kamień węgielny pod budowę koœcioła w Œwidnicy położono 23 sierpnia 1656 roku. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Koœciół zbudował œwidnicki cieœla Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w nowym œwidnickim koœciele odprawiono 24 czerwca 1657 roku. W 1708 roku, w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok koœcioła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelickš. Oba budynki zachowały się do dziœ. Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego - nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspólnš wizytę w œwidnickim koœciele w 1989 r. premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie.

Powrót

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.